Таємниця сну прихована від нас природою.
Ми не можемо об’єктивно описати, як ми спали протягом ночі. Коли сон нормальний, ми взагалі не помічаємо часу уві сні. Вранці ми пам’ятаємо тільки як лягли спати, можливо прокидалися вночі по нужді, швидко засипали, і можемо пам’ятати свої сни.
Якщо сон порушений, і ми часто прокидаємося, то мозок запам’ятовує тільки епізоди без сну, а сон між ними проходить повз нашої свідомості.
Так виникає феномен порушення сприйняття сну – відчуття, що людина просто лежить всю ніч в ліжку і не спить.
Інші причини порушення сну, такі як зупинки дихання уві сні (синдром обструктивного апоне сну), синдром періодичного руху кінцівок взагалі не сприймаються нашою свідомістю. Саме тому пацієнтові складно об’єктивно описати свої скарги щодо порушення сну.
Для об’єктивізації подій уві сні в медичному центр Нейра проводять полісомнографію.
Полісомнографія – це тривала реєстрація фізіологічних параметрів сплячої людини протягом всієї ночі.
На сьогоднішній день це «золотий» стандарт дослідження хвороб сну і самий достовірний спосіб поставити правильний діагноз, а без нього, як відомо, неможливо підібрати лікування.
Полісомнографія проводиться в медичному центрі «Нейра» відповідно до прийнятих у всьому світі стандартів в спеціально обладнаній палаті під нічним спостереженням медичного персоналу.
Під час цього дослідження реєструються наступні параметри:
• Енцефалограма, руху очей, тонус м’язів підборіддя для визначення фаз і стадій сну
• Дихальний потік, храп, рух грудної клітини та черевної стінки для вивчення механіки дихання
• Кардіограмма
• Насичення крові киснем (сатурація)
• Датчики руху ніг для виявлення патологічних рухів уві сні
• Відеоспостереження та аудіозапис для виявлення поведінкових реакцій
Зіставлення всіх цих параметрів дає можливість виявити або спростувати будь-які порушення сну, що ляже в основу правильного діагнозу і успішного лікування.
Для проведення процедури потрібно пройти невелику підготовку:
• Вночі напередодні дослідження не повинно бути нічних змін, перельотів, гулянь або інших обмежень сну
• Протягом дня перед обстеженням не спати і не дрімати
• Не приймати каву, міцний листовий чай, тонізуючі напої в день перед дослідженням
• Не приймати додаткових медикаментів (заспокійливі, снодійні, транквілізатори) крім тих, які ви приймаєте курсом
• Не вживати спиртні напої
• Чоловікам рекомендується поголитися, а жінкам зняти лак на нігтях рук – це забезпечить якість дослідження
• Потрібно з собою взяти зручний одяг для сну, наприклад, спортивний костюм або шорти з футболкою. Небажано жінкам брати нічні сорочки, вони створюють незручність з накладанням датчиків
Як проводиться полісомнографія?
Ви приїжджаєте в день запису, Вас зустрічає сомнолог і проводить первинну консультацію, після чого проводить в палату , знайомить з медсестрою, яка буде проводити обстеження.
Ви можете прийняти душ, подивитися телевізор, звикнути до палати. За 30-40 хвилин до передбачуваного відходу до сну медсестра накладе необхідні датчики, перевірить якість роботи обладнання і залишить Вас спати в палаті.
Протягом ночі, якщо необхідно, медсестра може підійти, щоб поправити датчики. Якщо потрібно, ви самі можете викликати медсестру за допомогою кнопки екстреного виклику.
О 6:30 ранку медсестра Вас розбудить, зніме датчики, запропонує прийняти душ, поснідати. Після чого ви залишаєте клініку.
Через 1-2 дні після повної розшифровки обстеження Вас запросять на повторну зустріч, на якій лікар детально розповість, як пройшов Ваш сон, пояснить проблеми, якщо вони є, і дасть індивідуальні рекомендації для подальшого лікування.
Гуменюк Наталія Анатоліївна - це експерт в діагностиці та лікуванні епілепсії. В неврології більше 20 років. Завдяки постійному розвитку, участі в міжнародних конференціях, симпозіумах та з’їздах має сучасні погляди в діагностиці та лікуванні хвороб. Спеціалізується на епілептології, нейропсихіатрії, вегетативних, екстрапірамідних та психосоматичних розладах. Дійсний член ГО «Українська протиепілептична ліга».